Od dawna wiadomo, że ręcznie wykonane przedmioty są o wiele trwalsze i staranniej wykonane niż te maszynowe, z ciągnącymi się oczkami, urwanymi nitkami , czy sprutymi szwami. Oznacza, to jednak, że przedmioty te wykonane są z lepszych gatunkowo półproduktów , są droższe i wymagają szczególnej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd na dłużej.

Dziś szal wełniany, a raczej szal z domieszkami wełny i jak o niego dbać,  oraz kocyki dziecięce. W skład szali wełnianych i kocyków wchodzą zazwyczaj naturalne wełny i domieszka czegoś sztucznego, np acryl, polamid.

Bawełniany kocyk dziecięcy czerwony.

Rodzaj wełny to najczęściej merino z nowozelandzkich owiec. Wartość wełny merynos wynika z jej licznych zalet. Przede wszystkim wełna merynos posiada naturalne właściwości antybakteryjne, dzięki temu nawet po intensywnym wysiłku na ubraniu nie będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Nie chłoną też wilgoci. Merynosy wszystkie swoje niesamowite właściwości zawdzięczają samej naturze. Ta jedna z najstarszych znanych ras owiec została ukształtowana przez trudne warunki panujące w nowozelandzkich górach i to właśnie dzięki nim włókna wełny merynos są tak cienkie – te najcieńsze, a zarazem najdroższe, porównywalne są do grubości pajęczej nici. Jednak gruba wełna merynos, znacznie częściej stosowana w przemyśle ze względu na swoją niższą cenę, również bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Alpaka natomiast pochodzi ze zwierząt przypominających nieco lamę, ale jest od niej mniejsza. Hodowana najczęściej w Ameryce Południowej   ze względu na ich futro, z którego wytwarza się dzianiny i tkaniny. Jest to jedwabiste włókno naturalne, cieplejsze i bardziej delikatne od owczej wełny. Włókno alpak nie zawiera lanoliny, czyli wosku wydzielanego przez gruczoły łojowe z wełny zwierząt, dzięki czemu jest hipoalergiczne.

Wełna nie pali się i ma właściwości samogaszące, podobnie jak naturalny jedwab. Pprzypalając nitkę sprawdzisz czy jest to mieszanka wełny, czy czysta wełna lub acryl, który często nazywany jest sztuczną wełną.

dziecięcy kocyk handmade w niebieskie paski

Błękitny dziecięcy kocyk handmade.

A teraz acryl:-)

Akryl, inaczej określany także jako poliakryl, jest włóknem stosowanym w produkcji odzieży dziecięcej, damskiej i męskiej. Wykorzystywany jest przede wszystkim jako składnik grubych dzianin, dlatego mamy z nim do czynienia głównie jesienią i zimą.

Damski szal wełniany 195 cm x 60 cm.

Wśród zalet akrylu wymienia się między innymi:

  • Lekkość – dzianiny te są bardzo lekkie
  • Niska cena – ubrania z poliakrylu są tańsze
  • Możliwość prania w pralce – akryl może być prany w pralce automatycznej. Szybko schnie. Warto jednak pamiętać o tym, że może to przyczynić się do jego szybszego zniszczenia.
  • Brak uczuleń – akryl jest włóknem hipoalergicznym, dlatego może być on używany przez osoby z uczuleniem na wełnę.
  • Odporny na mole odzieżowe – włókna sztuczne nie są narażone na zniszczenie przez mole odzieżowe.
  • podczas palenia topi się i wydaje nieprzyjemny, ostry zapach.

Zatem taki szal z różnymi domieszkami naturalnych i sztucznych składników, najlepiej prać ręcznie w  płynach do prania, w letniej wodzie, nie wykręcać , a raczej wyciskać z niego wodę, suszyć w stanie rozłożonym.  Można też prać w pralce w programie do prania wełny lub delikatnym, bez odwirowywania. nie zalecam suszenia w suszarce.

szalik dziecięcy ręcznie robiony

pozostaje mi tylko życzyć byście cieszyli się takimi przedmiotami jak najdłużej:-)